13.05.2017: TSELLULOOSITEHASE VASTANE MEELEAVALDUS

 

Laupäeva hommikul kogunes Raekoja platsile üle 150 inimese, kes avaldasid meelt Eesti puidutöösturite poolt plaanitava hiiglasliku tselluloositehase vastu. Võimalikest tööstusega kaasnevatest mõjudest meie vesikonnale kõneles ökosemiootik Timo Maran, kes oli kaasa võtnud purgitäie Emajõe vett. Maran selgitas, et kavandatav tehas hakkaks kasutama neli korda rohkem vett kui kogu Tartu linn hetkel kokku. Ida-Soomest pärit lastekirjanik Mika Keränen jutustas aga ilmekalt oma isiklikest kogemustest ülemerenaabrite tselluloositehase haisu ja reostusega.

 

Sõna võttis ka Tartu linnapea Urmas Klaas, kes rõhutas oma kõnes eelkõige seda, et tartlaste jaoks on esmatähtis nende elukeskkond ning et kavandatava tehase keskkonnamõjusid peab väga tõsiselt uurima. Päev enne eilset meeleavaldust kohtus EMA delegatsioon Klaasiga ka eraviisiliselt, et  valgustada linnapeale kodanike süveneva protestilaine tagamaid. Klaas avaldas valmidust kodanikega tselluloositööstuse arenemisplaanide küsimuses tihedat koostööd teha ning kuulata kindlasti ka praegusele metsandus- ja keskkonnapoliitikale oponeerivate teadlaste arvamust, kui spetsialistid esitavad tehase rajamise osas argumenteeritud kahtluse.

Pärast kõnesid kaikus üle väljaku laul ja luule. Anne Maasiku trumm ja ürgne tämber kajasid tasaselt ja sisendavalt üle platsi nagu tuules kahisev laas. Merca alias Merle Jäägeri vägev laulupöördumine hiiglasliku tehase kavandajate poole tõi judinad ihule ja nii mõnelegi ka pisarad silma: „Ärki tekke mehekõsõq.. mis ti tiite? Viite hukka mõtsakõsõ.. ärki viigeq!“ Ka Contra alias Margus Konnula tõi publikule vee silma, aga sedapuhku musta huumori naerupisarad: „Metsad lähevad kõik loosi, et saaks teha tselluloosi!“ Luuletaja Kristiina Ehin luges aga ette praegustest sündmustest inspireeritud pika poeemi, tuletades valusalt meelde vajadust jätta metsi, puhtaid jõgesid ja maad ka meie lastele.

Raekoja platsilt liikus suursugune rongkäik läbi Tartu kesklinna kohaliku Keskkonnaameti kontorini, kus toimus veel mitmeid sõnavõtte ja vallandus elav diskussioon.

 

Täna hommikul saabus ka tselluloositehast kavandavate ärimeeste vastuskiri EMA liikmete poolt saadetud protestikirjale. Loe ärimeeste vastust siit.

 

 

Loe lisaks:

 

Share

Teised uudised