Eesti Metsa Abiks tegutseb kriiside keskel

Pöördun isiklikult Eesti inimeste poole, sest vajame majanduslikku abi. 

MTÜ Eesti Metsa Abiks on sõltumatu rahvaalgatuslik liikumine, mis algusest peale on suutnud säilitada täieliku sõltumatuse oma otsustes. Meie tööd ei ole suutnud mõjutada ei erinevad riigiasutused või suurkorporatsioonid. Meie eesmärk on aidata ja looduskeskkonda ja Eesti inimesi kaitstavat looduskaitset. Toetume oma töös Eesti inimeste abile ja oleme inimestele südamest tänulikud aastatepikkuse abi eest.

Oleme EMA meeskonnaga jõudnud olukorda, kus meie igapäevatöö ei ole ainult looduskaitse vaid töötame ka selle nimel, et Eesti riigi maksumaksja ei saaks kaela endale meeletuid trahve Euroopa Liidu poolt. Täpsemalt käib jutt Natura 2000 alade raietest, mille peatamiseks läksime kohtusse riigiasutuste vastu, sest ametiasutused teadlikult või teadmatusest, otsustasid teha Euroopa Liidule rehepappi. Vaikselt, kuid sihikindlalt, on lubatud riigis sees looduskaitsealade hävitamist ja seal paiknevate loodusväärtusega koos. See on meie keskkond, mida peaksime iga hinnaga kaitsma, et säiliks toimiv elukeskkond nii looduses paiknevale loomastikule, kui ka meile endile. Kahjuks teame, et seda kaitset on läbi viidud riigi tasandil puudulikult ja sellele on jälile saanud ka Euroopa Liidu järelevalve osakond.

Euroopa Liidul on omad õiguslikud vahendid, kuidas Eesti riiki korrale kutsuda. Enamasti on selleks suured trahvid, mis tuleb kinni maksta Eesti inimestel. Eesti riik ei ole nii rikas, et raha lihtsalt tuulde loopida. Me peame oleme arukad ja nutikad ka riigi rahakoti juures.

Looduskaitsealadele tehtud kahju ei saa ümber teha, aga saame kohtu abiga luua süsteemi, mis välistaks edaspidise laamendamise looduskaitsealadel. Halduskohtus EMA protsessi võitis, aga ametnikud ei jätnud jonni ning kaebasid kohtuotsuse ringkonnakohtusse edasi, et tühistataks EMAle toonud kohtuvõidu. Selline käitumine riigiasutuste poolt aga ei aita meil päästa ei loodust ega pääseda EL trahvide eest, pigem raskendab olukorda.

EMAs oleme oleme veendunud, et kõrgemas kohtuastmes saadab meid edu ja kohus langetab õiglase ja loodust kaitsva otsuse. Ametnikud lihtsalt lükkavad edasi paratamatut ja kurvastusega peab tõdema, et seniks, kuni kohus asja menetleb, siis looduskaitsealadel tehtav kahju jätkub, mis omakorda vaevalt Euroopa Liidule sobiva otsusena kõlab. Meie ei jäta ennem kui kord majas on. Usume, et suudame looduses toimuva kaose peatada, ennem kui Euroopa Liid hakkab siin käsi väänama Eesti riigil.

Advokaadibüroo, kes meid esindab, on EMAle ka igatepidi vastu tulnud ja on olnud igati paindlik, et kui me õigeaegselt ei suuda kokku koguda advokaadi büroo poolt esitatavate arvete maksmiseks raha siis nad ei pane meile viiviseid kaela vaid on oodanud kuniks raha kokku saame. Kohtulukud kokku on juba üle 31 000 euro ja arvete tasumiseks kogutud raha on kogunenud ühiskonna abist ja vastutasuks saab ühiskond kõikide eelduste kohaselt lõpuks rahu Natura 2000 aladega seoses ja riik ehk pääseb ka suurtest trahvidest kui ametnikud on sunnitud lõpuks oma tööd tegema kohtu käsul korrektselt.

Kuid sõltumatusel on ka oma karm hind. Seda eriti ajal, kus üks kriis ei jõua lõppeda vaid pigem kuhjuvad lausa mägedeks ning inimesed peavad tegema raskeid valikuid, millise kriisi lahendamisse nad oma majandusliku õla alla panevad. EMA toetamine ühiskonna poolt on selgelt langenud ja ilmselt fookus on rohkem nii Ukraina kui ka energia-ja toiduhindade tõusmisel. Isiklikult olen ka korduvalt Ukrainale teinud annetusi, kuna usun, et on ülioluline, et Ukraina võidaks sõja. Samas panustan ka igakuiselt oma tuhande eurosest palgast EMA töösse kuna MTÜ Eesti Metsa abil pole rahalisi vahendeid katmaks mu tööga kaasnevaid järelevalve kulusid. Järgmine väljasõit tuleb veebruari kuu alguses Pärnumaa metsadesse ja eelinfo põhjal seal midagi rõõmustavat ees ei oota. Kontrollin raied üle ja kaardistan võimalikud rikkumised, et keskkonnaamet saaks asja hakata menetlema. EMA pakub keskkonnaametile järelevalve osas nii palju tuge, kui on võimalik.

Viimane tõsisem juhtum, kus EMA oli protsessi kaasatud, oli seotud metsavargusega. Meil on kontaktid, et kõik uurimine sujuks korrektselt ega takerduks politseiametnike teadmatuse taha ja nõustasime kahju saanud maaomanikku, kuidas protsessis tegutseda ja kurjategijad ka suure võimalusega kätte saada. Paljud juhtumid, millega EMA tegeleb ei jõua avalikkuse ette, kuna inimeste soov on saada abi, mitte saada tähelepanu. Me igast küljest austame seda soovi. Teine tõsisem juhtum oli seotud metsaärikatega, kes soovisid naha üle kõrvade tõmmata maaomanikul ja sealgi sekkus EMA oma teadmistega Maaomanik oli südamest tänulik. Need on ainult mõningad juhtumid, millega ma jaanuarikuus tegelesin. Siia võib lisada veel ka Nursipalu olukorra.

Metsal on suuri väärtusi ja seega on palju osapooli, kes seda ihaldavad maaomanike käest kätte saada võimalikult suure omakasuga. Samas kahjud maaomanikele võivad küündida 100 000 euroni. 

Olen oma töös kokku puutunud ka metsakonsultantidega, kelle nõu maaomanikele on pigem väga raiemeelne ja vähese ökoloogilise taustaga. On olnud olukordi, kus maaomaniku kuuldes on pidanud metsakonsultant tõdema, et Matil on selles küsimuses õigus ja parandama oma nõuandeid maaomanikule.

Eesti Metsa Abiks annab nõu, aitame kuidas saame, nii telefoni kui ka kirja teel. Nõuanded on tasuta.

Me toimime ühiskonna majanduslikul toel ja iga annetus on hindamatu väärtusega.

Kuidas veel meid saab majanduslikult toetada, et see  oleks kahepoolne ja  üksteist toetav ettevõtmine:

  • EMA metsanduse- ja looduskaitse ekspert tuleb Sinu metsa üle vaatama: milline on metsa olukord; kuuse-kooreürask; püsimetsandus jms
  • Soovid matka koos matkajuhiga? Võta meiega ühendust.
  • Kui soovid rohkem metsandusest, loodusest ja loomadest teada, siis oleme valmis ka tulema rääkima ja tutvustama loodusväärtuseid.

Kirjuta meile abi@eestimetsaabiks.ee, mati@eestimetsaabiks.ee või helista +327 53936991 ja leppime  tingimustes  kokku. 

Hoiame koos loodust!

Toeta EMA tegevust, kas läbi „Ma Armastan Aidata” toetuskeskkonna kaudu: https://www.armastanaidata.ee/eestimetsaabiks

või vali sobiv variant endale Eesti Metsa Abiks kodulehelt: https://www.eestimetsaabiks.ee/toeta/

Iga panus loeb!

Fotol: Pöördumise autor: “Puidul on palju väärtusi, aga kasvaval metsal veelgi enam!”

Jaga

Teised uudised