Keskkonnaminister Tõnis Mölder edastas keskkonnaametile kirjalikud juhised, mille eesmärk on piirata nende tööd kevadsuviste raierahu aegsete raiete peatamisel. Tähelepanuta jääb asjaolu, et keskkonnaamet on lähtunud oma otsustes kehtivast looduskaitseseadusest ning kohtupraktikast. Paratamatult tekitab selline avaldus küsimuse, kas ministri seisukoht tuleneb kehtivast seadusandlusest või metsatööstuse poolsest survest.
Keskkonnaminister heidab ametile ette, et nende järelevalve on kevad-suviseid raietöid peatades käitunud ebaproportsionaalselt. Inspektorid on kontrolli käigus tuvastanud mitmeid looduskaitseseadusega vastuolus olevaid raieid ja harvesteride töö on seisma pandud umbes 30 langil. Selle tulemusel on päästetud nii kaitsealuste linnupoegade elusid kui ka kaitsekategooria alt välja jäävate lindude elusid tulundusmetsades. Keskkonnaamet on oma tööd tehes lähtunud looduskaitseseadusest ja Euroopa kohtu otsusest, mis keelab lindude surmamise raietööde teostamise läbi.
“Keskkonnaminister ei lähtu oma kirjalikus teates ei looduskaitseseadusest ega Euroopa kohtu otsusest, vaid pigem soovist rahustada metsatööstuse mõjuvõimsaid isikuid. Piltlikult öeldes meenutab hetkeolukord Valgevenes toimuvat, kus üks inimene otsustab, kes elab ja kes sureb looduses ja millised seadusi täidetakse, milliseid mitte. Seejuures ise käsi määrimata.“ kommenteeris Tõnis Möldri poolset pöördumist Eesti Metsa Abiks looduskaitse ja metsanduse spetsialist Mati Sepp. “Keskkonnaminister omab küll õigust sekkuda keskkonnaameti töösse, aga minister ei tohi seda mingil juhul teha, kui see kahjustab suurel määral elusloodust. Lugupeetud keskkonnaminister Tõnis Mölder, Teie töö on tagada seaduste täitmine ja looduse hoid, mitte metsatööstusele tooraine tagamine linnupoegade elu hinnaga.”
Teadus kinnitab, et kevadsuviste raiete tõttu hukkub ühel hooajal minimaalselt 80 000 linnupoega. Keskkonnaministri manitsused ja ranged suunised keskkonnaametile loovad olukorra, kus linnupoegade massiline surmamine võib jätkuda vanal viisil. Keskkonnaühendused Eesti Metsa Abiks ja Päästame Eesti Metsad mõistavad ühiselt sügavalt hukka keskkonnaminister Tõnis Möldri käitumise, see pole kohane Eesti riigi ministrile, kes ühtlasi vastutab oma positsiooniga selle eest, et Eesti riigis täidetaks kõiki seadusi, mitte ei tehtaks seda valikuliselt. Keskkonnaorganisatsioonid jälgivad murelikult olukorra arengut ja edastame ministeeriumile sõnumi, et looduskaitseseadus on täitmiseks ja tuletame meelde, et linnurahu peab hakkama kehtima üle-eestiliselt tulenevalt Euroopa Liidu kohtu otsusest. Tehes oma reegleid, mis lähtuvad metsatööstuse majanduslikest huvidest, kahjustame nii Eesti loodust kui Eesti riigi mainet rahvusvahelisel tasandil. Keskkonnaametile soovime julgust jääda kindlameelseks ja loodame, et nad jätkavad head tööd linnurahu aegsete raiete peatamisel, mis on süstinud lootust paljude inimeste südamesse, et riigi poolt hakatakse edaspidi astuma jõulisemaid samme Eestimaa looduse kaitsmisel. Eesti rahva ootused ja lootused on jäänud Keskkonnaameti õlgadele.